Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego
AKTUALNOŚCI
Ceremonia upamiętniająca porucznika Stabrowskiego
13.03.2018
11 marca na cmentarzu w Le Crotoy w Hauts-de-France, dokładnie 75. lat od śmierci porucznika Stabrowskiego, odbyła się ceremonia wojskowa, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na nagrobku lotnika z dywizjonu 308.

 

 

Porucznik Tadeusz Stabrowski po raz ostatni widziany był przez kolegę z dywizjonu 11 marca 1943 roku, gdy na samolocie ostrzelanym przez przeciwnika był zmuszony wodować na Kanale La Manche. Udało mu się wydostać z Spitfire’a. Niestety wodnosamolot ratownictwa morskiego, wysłany po niego, stracił go z oczu w czasie podejścia do lądowania na wodzie i go nie uratował. Morze oddało ciało porucznika Tadeusza Stabrowskiego na brzeg francuski 12 kwietnia 1943 roku w okolicy Le Crotoy, gdzie został pochowany jako nieznany polski lotnik.

 

W uroczystościach brała udział asysta wojskowa z Batalionu Reprezentacyjnego WP pod dowództwem kpt. Jacka Goryszewskiego.

***

Tadek Stabrowski, kochany pijaczyna i zwariowany artysta-malarz. Na ziemi był niepokaźny, zgarbiony, zaniedbany, wiecznie mrugający okiem, lekkomyślny,niepunktualny, roztargniony i lekceważący wszystko i wszystkich. W powietrzu stawał sięopanowanym, precyzyjnym i odważnym pilotem o żelaznych nerwach, jednym znajlepszych, jakich znałem.

Tadeusz Schiele
pilot dywizjonu 308

fot. Tadeusz Krząstek, MSZ

Tekst: MSZ

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych